Jak radzić sobie w zawodowym kryzysie

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz

aircraft-544976_1280

Wszyscy w branży lotniczej mierzymy się z trudnościami, których przynajmniej w tym roku się nie spodziewaliśmy.  Z nienacka czasy pozornej stabilności i przewidywalności zmieniły się w ciągu tygodnia w okoliczności niepewności, której większość młodych zwłaszcza kadetów dotąd nie zaznała. Od marca z dnia na dzień Świat wokół nas błyskawicznie się zmieniał. Branża lotnicza w Polsce z powodów dodatkowych czynników, niezależnych od COVID 19, lecz chaotycznych i mało racjonalnych decyzji została pogrążona bardziej niż na Zachodzie Europy. Społeczności lotniczej (mam tutaj na myśli załogi głównie!) bez względu na to, jaki na co dzień zakłada mundur odebrano prawo do części wynagrodzenia, inni stracili już pracę, kolejni mogą stracić ją w kolejnych miesiącach. Za dużo pojawiło się niepewności w naszym biznesowym otoczeniu, a to tak mocno wpływa na bezpieczeństwo operacyjne.

JAK RADZIĆ SOBIE Z NIEPEWNOŚCIĄ ? Idąc za pomysłem ulotki wydanej przez Profesora Roberta Bora i Aedrian Bekker założycieli: The Centre for Aviation Psychology:

Po 1: NIE WIERZCIE WE WSZYSTKO CO CZYTACIE, EKSPERTYZY, OPINIE DOMOROSŁYCH EKSPERTÓW – DOŚWIADCZAMY CZEGOŚ DOTYCHCZAS NIEZNANEGO! Firmy mocno wyczekują, każdy biznes dzisiaj czeka w pozycji gotowości do skoku. Media społecznościowe niestety żerują na zainteresowaniu, wiec najważniejsze puścić w obieg informację, nieważne jaką. Jeśli czytasz o faktach, analizuj je dokładnie, pamiętając, że sytuacja o dużej dynamice (na pewno to, co się dzieje od wiosny i unieruchomiło nas, odbierając dotychczasowy ład, działa z szybkością i zasięgiem, jakich nie znaliśmy wcześniej) dopiero postęp sytuacji odsłania nowe fakty, i trzeba cierpliwości i czasu, żeby ich wiarygodność właściwie ocenić.

Po 2: ROZMAWIAJ I DZIEL SIĘ WĄTPLIWOŚCIAMI I PYTANIAMI Z BLISKIMI SOBIE OSOBAMI – szukaj wsparcia społecznego u innych – nic w tym złego, że czujesz się niepewnie i źle, odosobnienie natomiast nie działa na nikogo dobrze. Adaptacja do zmiany, to uświadamianie sobie odczuwanych emocji, nawet jeśli inni oczekują od nas niezłomności i pozytywnego nastawienia. Strach przed zmianą w karierze, której nie planowaliśmy musi się wiązać z negatywnymi odczuciami i obawami. Każdy stan wymaga od nas adaptacji, i przyzwyczajenia. Nie pozostawaj w tym samotnie. Staraj się obserwować czy smutek nie przeradza się w silny, nieracjonalny lęk i obawę, albo odbierającą wszelką motywację, pobudzającą mega rezygnację i apatię – depresję – wtedy się nie zastanawiaj! szukaj pomocy.

Po 3. SZUKAJ SPOSOBÓW NA ZAANGAŻOWANIE SIĘ I DZIAŁANIE. W sytuacji kompletnie zaskakującej kiedy z dnia na dzień musieliśmy zapomnieć o realizacji swoich planów i obowiązków, kluczowe i cenne dla samopoczucia wydaje się angażowanie w jakiekolwiek działania które mają dla nas choćby niewielki sens. Nie uciekanie, unikanie konfrontacji z trudnymi faktami. Ważna jest dbałość o rutynę i powtarzalność czynności, które trzymają nas w mobilizacji, i czegoś od nas wymagają. W żadnym razie nie izoluj się. Wychodź na zewnątrz szukaj aktywności na świeżym powietrzu. Wykonaj wysiłek, żeby otaczać się ludźmi, którzy są wspierający i wyrozumiali, unikaj agresywnych, szukających wciąż powodów do zamartwiania się i negatywizmu, odbierających pozytywne i aktywne nastawienie.
Po 4 SPRÓBUJ ODKRYĆ W CZYM MOŻESZ SIĘ SPEŁNIAĆ POZA PRACĄ.
Brak dotychczasowej rutyny, może powodować u nas wyczerpanie. Odłączenie nagłe od tego, co dla nas cenne I w czym jesteśmy doceniani, odkrywa też czym w życiu się zajmujemy, czy mamy coś poza pracą dla czego żyjemy. Mamy wreszcie czas na odkrycia w zakresie naszej identyfikacji, że to nie tylko nasza praca. Może to z czym wielu z nas ma problem to odkrycie, że oprócz pracy nie mamy nic atrakcyjnego do zaoferowania sobie i innym. Ta zmiana w otoczeniu to też absolutny motywator do odkryć bardzo przełomowych, gdzie i po co żyjemy, kim jesteśmy w ogóle? Wiele osób pracujących na co dzień w załogach pokładowych, to osoby szalenie aktywne, nie wyobrażające sobie pracy w biurze, statycznej i przewidywalnej, na samym początku pandemii zaangażowało się w wolontariaty – wspaniała inicjatywa.

Po 5. MYŚL O SWOJEJ KARIERZE W DALEKIEJ PERSPEKTYWIE I ZAPLANUJ RÓŻNE JEJ OPCJE - Rozmawiamy od kilku miesięcy z pilotami, którzy teraz żyją w wielkiej niepewności, zdezorientowanych przez brak lub dwuznaczny komunikat od pracodawcy co do ich dalszej kariery. Warto przygotować się na zmiany, które w danym momencie wyglądają słabo, ale kto wie jak będzie za kilka miesięcy? Jeśli zmiany w Twoim otoczeniu zawodowym Cię stresują, skoncentruj się na logicznej ich analizie, czy te zmiany dają Ci wybór, czy jedyne co Ci pozostaje to się do nich zaadaptowac? Oczywiście to może automatycznie prowadzić do złości i buntu, jednak bardziej efektywnie można się skoncentrować na zyskach i startach po zaistnieniu zmiany.

Jeśli już pozostałeś bez pracy, czyli najgorszy scenariusz się sprawdził, jesteś w najtrudniejszym momencie na szukanie nowej, ale skoro te najprężniejsze linie obiecują że za kilka miesiący jeśli zostaną zdjęte obostrzenia co do kwarantanny w różnych europejskich krajach, w branży nastąpi duża poprawa, ale oczywiśćie mówimy tutaj o liniach efektywnie zarządzanych i nastawionych na bezpieczeństwo i biznes.

Niepewność jest chwilowa, choć trwa już kilka miesięcy. W niektórych głowach powoduje niestety chaos decyzyjny, to musi minąć, ludzie będą latać tak jak się przyzwyczaili, i oby to nastąpiło szybko Wszystkim Wam i sobie życzymy :-) Trzymajcie się i dbajcie o siebie!

LOT_Embraer170_fot_Jacek_Bonczek3