Lektura obowiązkowa

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz

* Ernest K.Gann ‘Los jest myśliwym’, 2011 Lotnicza Oficyna Wydawnicza – Jacek Janiga

01Jedna z najwybitniejszych książek lotniczych wszech czasów, do tych, którzy jeszcze po nią nie sięgnęli powiem, że to niemożliwe… a do tych co jeszcze o niej nie słyszeli napiszę krótko…to niesamowicie barwnie opisana historia pilota amerykańskiego, którego kariera przypada na burzliwe czasy zarówno w historii świata jak i lotnictwa. Książka o pokorze, szczęściu i mądrości życiowej przyrastającej z każdym lotem. Ponadczasowa, zachwyca wciąż młode pokolenia.

 

 

 

David Beaty ‘Pilot naga prawda’ 2013, Wab, Grupa Wydawnicza Foksal

05Znakomita książka amerykańskiego pilota psychologa i pisarza, ciekawie poruszająca problematykę lotniczego human factors, osadzająca teoretyczne konstrukty i teorie psychologiczne w okolicznościach sprzyjających konkretnym katastrofom i zdarzeniom lotniczym. Autor bardzo zgrabnie tłumaczy i obrazuje niektóre zawiłe teorie psychologiczne. Polskie wydanie zasługuje na jeszcze jedną pochwałę za niezłe tłumaczenie języka lotniczego.

 

 

 

Tony Kern, ‘Flight discipline’, 1998, McGraw-Hill

Książka napisana przez pilota Air Force, człowieka posiadającego szerokie doświadczenia pilotażowe, dowódcze i szkoleniowe. Wykładowca i ekspert z zakresu: ‘czynnika ludzkiego w lotnictwie’. Autor w swojej książce w ciekawy sposób analizuje postawy pilota podczas wykonywania czynności pilotażowych. Definiuje na stronach książki piękne

IMG_5082(nieprzetłumaczalne) słowo airmanship. Porusza zależności i poszukuje przyczyn zmian w podejściu nie-profesjonalnym do wykonywania operacji lotniczych. Najpierw z lotu ptaka, patrząc globalnie, odnosząc się do zmian w otoczeniu, rynku, technologiach…a potem poszukując przyczyn na poziomie lotnika, od procesu szkolenia, selekcji, obserwowania złych praktyk, osadzając te wnioski w konkretnych zdarzeniach lotniczych. Trzecia część książki jest swego rodzaju przewodnikiem po tym jak wpływać na efektywność komunikowania się nie tylko w załodze, jak radzić sobie z galopującą automatyzacją, jak pracować nad atencją, skupieniem i czujnością, jak rozwiązywać konflikty czy radzić sobie z błędami.  To usadawianie tematu kompetencji i profesjonalizmu pilota w konkretnych zdarzeniach lotniczych sprawia, że książkę czyta się niezwykle ciekawie. Szczególne pożyteczna dla instruktorów.

 

Henryk Żwirko ‘Polskie Skrzydła’, Oficyna Wydawnicza Echo i Espadon Publishig

02Książka napisana przez syna wielkiego polskiego lotnika Franciszka Wigury na podstawie listów, notatek i innych przekazów pisemnych, jak również pamiętników. Napisana bardzo konkretnym a zarazem lekkim językiem. To pozycja poniekąd historyczna. Oprócz złożonego i bardzo realistycznego obrazu mocnej osobowości Żwirki, ukazuje czasy międzywojenne, w których Polska była lotniczą potęgą, nie tylko ze względu na genialnych lotników, ale także z powodu konstrukcji lotniczych na absolutnie światowym poziomie.  Ta książka może być wielką inspiracją nie tylko dla sportowców lotniczych, ale dla nas wszystkich, abyśmy nie odpuszczali w wysiłkach podążając do celu.

 

Berkowicz Magdalena ‚O kobiecie która kochała latać, Stefania Wojtulanis-Karpińska – ‘Aviomama’ Warszawa,  2009, ZP Grupa Sp. z o.o.

Autorka książki zebrała materiały z bardzo wielu źródeł, żeby przygotować bogaty opis życia ciekawej osobowości, polskiej pilotki Stefanii Wojtulanis-Karpińskiej. “Barbara”, pod takim pseudonimem latała podczas II wojny Stefania Wojtulanis, walczyła na europejskich frontach, angażując się w szalenie ryzykowne misje. Czytając książkę możemy sobie tylko w pewnym stopniu wyobrazić jak złożone to były warunki do życia, a co dopiero do latania….03

Służba w ATA (Air Transport Auxiliary) była szczególnie trudna., bo wymagała opanowania pilotażu samolotów przeróżnych typów, począwszy od lekkich płatowców szkolnych i dyspozycyjnych do ciężkich bombowców wielosilnikowych. Zdania pilotów obejmowały zarówno dostawę powietrzną nowo wyprodukowanych samolotów do dywizjonów na terenie całej Wielkiej Brytanii jak i poza nią, oraz odprowadzenie uszkodzonych do warsztatów remontowych. Samolotom tym brakowało również pełnego wyposażenia i pomocy nawigacyjnych. Loty tego rodzaju kryły groźne niespodzianki, do pokonania których konieczna była zimna krew i rozwaga’

 

Witold A.Herbst ‘Podniebna kawaleria’, Poznań, 2013, Wydawnictwo Zysk i S-ka

‘Witold Aleksander Herbst to najstarszy żyjący myśliwiec dywizjonów 303 i 308, pilot legendarnych spitfire’ów.W swoich wspomnieniach z czasów wojny pokazuje, że wykreowany przez literaturę i kino obraz pilotów myśliwskich nie jest pełny. Przedstawiani zwykle jako współcześni herosi, w rzeczywistości byli zwykłymi ludźmi, którzy mieli swoje dobre i złe chwile’.IMG_5090

Książka napisana niesamowicie ciekawym językiem, w trzymającym w napięciu klimacie. Witold Herbst jak większość polskich lotników krótko po rozpoczęciu wojny wyjechał przez południową Europę do Wielkiej Brytanii, brał udział w wielu kluczowych misjach lotnictwa, został trzykrotnie zestrzelony. Po wojnie pomimo, życia na emigracji, zaangażowany w życie swojego rodzinnego Świecia nad Wisłą. Niezwykła książka, zajrzyjcie do niej koniecznie!

 

 

 

Szemplińska Wanda, ‘Jak być ptakiem, wspomnienia szybowniczki’  Warszawa, 2012, Wydawnictwo ZP.

Napisana w niezwykły sposób, bardzo inspirująca autobiografia Wandy Szemplińkiej. Książka ukazuje drogę do szybowniczej kariery sportowej Szemplińskiej, czołowej w latach pięćdziesiątych polskiej pilotki. Jest także relacją z doświadczeń osobistych, uwarunkowań rodzinnych, dylematów i przeżyć autorki, a w szczególności niesamowitej determinacji i ambicji.04

Wanda Szemplińska jako pierwsza kobieta w Polsce, a druga na świecie zdobyła najwyższe odznaczenie szybowcowe – Złotą Odznakę z Trzema Diamentami. Ustanowiła 11 krajowych i 4 światowe rekordy szybowcowe.

Skutecznie rozwijała także swoją karierę naukową, najpierw na Politechnice Warszawskiej, w Polskiej Akademii Nauk, a później także w Stanach Zjednoczonych jako ekspert mechaniki teoretycznej. Gorąco zachęcam!

 

Książki lotnicze – polecamy!