Odpowiadając na Wasze potrzeby oferujemy zatem możliwość oceny predyspozycji psychologicznych, stopnia ich spełnienia pod kątem kryteriów w linii lotniczej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w dalszej części Pilot. Zdobycie kwalifikacji pilota nie daje dzisiaj gwarancji utrzymania zatrudnienia, czy stabilizacji sytuacji zawodowej. Niezbędne dziś wydaje się pozytywne nastawienie do zmiany poprzez rozwój, czyli poszerzanie wiedzy i umiejętności lotniczych, wraz z kompetencjami nie-technicznymi jak przywództwo, umiejętność współpracy czy rozwiązywania konfliktów. Również tego typu warsztaty z czasem będziemy organizować.
Profesjonalne linie lotnicze pracują nad zdefiniowaniem i modyfikacją wymogów psychologicznych dla kandydatów na pilotów, utrzymując standardy selekcji kandydatów odpowiadające poziomowi szkolenia na typ i kulturze firmy lotniczej. Wymagania psychologiczne dotyczą w równej mierze pilotów, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego, jak i tych z bogatym doświadczeniem. Jak pokazują badania psychologów lotniczych w Europie, wielkość nalotu nie gwarantuje niezawodności, a upływający czas zatrudnienia w linii lotniczej zmienia kompetencje związane z odpornością na stres.
Dla wszystkich pilotów selekcja pod kątem wymogów psychologicznych może być zupełną nowością, i wielką niewiadomą, owianą spekulacjami i legendami. Mam nadzieje, że pomożemy Wam część z nich odłożyć na półkę z bajkami :-)
W module Pilot znajdziecie informacje o sposobach doboru pilotów w liniach lotniczych. Dla tych z Was, którzy zechcą przygotować się do screeningu planujemy szkolenia i warsztaty. Zapraszam do lektury i zadawania pytań.