Podniebni bohaterowie

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz

plakat

Wystawa i konferencja naukowa

6 czerwca w 70 rocznicę lądowania aliantów w Normandii Instytut Lotnictwa zorganizował znakomitą konferencję naukową, w której miałam zaszczyt uczestniczyć.

Program obejmował wiele ciekawych wystąpień, podczas których zacni goście zaproszeni z całego świata dzielili się opiniami dotyczącymi wkładu lotnictwa polskiego w bieg historii II wojny. Jednak na wyróżnienie zasługują przede wszystkim spotkania z historią, czyli między innymi wykład historyka lotnictwa Wojciecha Matusiaka, pasjonata i znawcy tematu. Ciekawostki i dogłębna analiza przedmiotu sprawiają, że pana Matusiaka można słuchać bez końca.J_glowczeski

W programie zaplanowano także niesamowite spotkanie z pilotem Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie ppor. Jerzym Główczewskim, 92 letni dziś pan Jerzy nie dość że cieszy się nieprawdopodobnym wigorem, to w barwny i momentami humorystyczny sposób opowiada o tamtych dniach i swoim zaangażowaniu w walkę z Niemcami na europejskim niebie. Dodatkowo szkice pochodzące z lat wojennych wykonane przez pana Jerzego zostały wyeksponowane w hallu Instytutu.

Innym ciekawym wykładem było wystąpienie Ryszarda Kornickiego, syna ostatniego żyjącego dowódcy  Dywizjonów Sił Powietrznych na Zachodzie Franciszka Kornickiego. Tematem były działania podtrzymujące pamięć o naszych lotnikach w Wielkiej Brytanii o niezwykłych inicjatywach Polaków żyjących za granicą, na rzecz promowania pamięci o Polskich Lotnikach oddających życie na frontach europejskich.

Gratulacje dla Instytutu Lotnictwa, pomysłu i doboru programu. I prosimy o więcej :-)

Strona przygotowana przez Instytut Lotnictwa z okazji D-day