Strategie radzenia sobie ze stresem…

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz

 … żeby on nie rządził nami

Napięcie, które przychodzi w sytuacji kiedy stajemy w obliczu utraty zdrowia czy życia, powoduje szybką reakcję fizjologiczna, jednak przy stosownej kontroli i uczeniu się własnych odpowiedzi na wyzwania środowiska, można nią pokierować. Skoro życie bez stresu jest niemożliwe, to należy się z nim zaprzyjaźnić i żyć jakoś wspólnie.

Od pilota oczekuje się zadaniowego podejścia do sytuacji krytycznej, jednak tylko życie potrafi uczyć, dopóki nie staniemy w obliczu takich okoliczności nie wiemy czy pokieruje nami nasz umysł, czy my nim.

Badania które przeprowadza się w lotnictwie, pokazują,  że niepożądane reakcje na stres można odraczać w czasie, opóźniać lub przyspieszać reakcję fizjologiczną, pod warunkiem, że pilot posiada zdolności do kontroli emocjonalnej i doskonale zna swoje reakcje i potrafi je przewidywać.

 Istotna zatem oprócz świadomości i doświadczeń własnych jest profilaktyka:

IMG_2873   

 

W sytuacji stresu, napinają się mięśnie, a oddech staje się szybki i płytki. Jeden z podstawowych i najprostszych form spowolnienia reakcji stresowej to nabranie głębokiego i powolnego oddechu. To może brzmieć naiwnie… ale czasami najprostsze strategie są na wyciągniecie ręki, a prawda jest taka, że głębokie oddychanie pomaga się zrelaksować.

Głębokie oddychanie nie jest naturalne dla dorosłego człowieka. Dzieci potrafią oddychać całymi płucami, ich cała klatka piersiowa podnosi się i opada. Większość dorosłych oddycha górną częścią klatki piersiowej, przez co dostarczają do płuc mniej tlenu, a to gorzej odżywia mózg i inne organy.

Efektywne oddychanie pomaga pozbyć się napięcia, to przynosi ulgę np. w bólach pleców, żołądka. Oddychanie takie pobudza też endorfiny. Taki oddech pomaga utrzymać pożądany poziom ciśnienia krwi. Głębokie oddychanie pomaga też okiełzać emocje, pozbyć się ich w niefrustrujący sposób.

Największą zaletą głębokiego oddychania jest to, że możemy stosować tę technikę w każdej sytuacji!

Kiedy jesteśmy w stresie, zużywamy więcej energii, nasz organizm produkuje więcej adrenaliny i korzysta z zasobów jakie organizm posiada w danej chwili. Zasoby te zależą od naszej kondycji, tego jak się odżywialiśmy przez ostatnie lata, miesiące. Długotrwały stres może powodować wykorzystanie posiadanych zasobów do ‘zera’, dlatego ważne jaką mamy rezerwę.

O sensowne odżywianie w samolocie bardzo trudno! Można temu zaradzić planując wcześniej i przygotowując własne pożywienie, zwłaszcza na długie loty, oprócz tego podczas trudnych momentów życiowych dobrze jest pomyśleć chociaż o podstawowych zasadach:

Należy pamiętać, że to co jemy wpływa na nasz nastrój, monitorowanie swojej diety, pomaga bardziej efektywnie radzić sobie ze stresem, ale przede wszystkim utrzymywać nas w zdrowiu…o tym będzie więcej w zakładce dbałość o zdrowie

 
Polecam interesujące pozycje do poczytania w tym temacie:
  1.  Seyle H. (1997) Stres okiełznany. Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy
  2. Stokes A. (1994) Flight stress: Stress, fatigue and performance in aviation. London. Avebury
  3. Terelak J.K. (1995) Stres psychologiczny. Bydgoszcz, Oficyna Wydawnicza Bratna
  4. Heszen – Niejodek I. Ratajczak Z.(red.) (1996) Człowiek w sytuacji stresu. Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego